Pantone Renk Enstitüsü

Pantone Renk Enstitüsü her sene sonunda bir sonraki yılın favori rengini açıklıyor ve bu rengi yılın rengi olarak lanse ediyor. Pantone kısa bir süre önce de 2018 yılının rengi olarak  “Ultra Viyole/Ultra Violet”i duyurdu. Yaratıcılığın rengi olarak tanımladığı Ultra Viyolet’i geleceği işaret eden, özgün, sınırları zorlayan şeklinde tanımlıyor.

Herkesin bildiği gibi mor ve tonları renkler arasında yaratıcılığı temsil edenler içerisinde yer alıyor. Renklerin psikoloji üzerindeki etkisini düşündüğünüzde de morun insanları yeniliğe teşvik eden, kışkırtıcı bir etkisinin olduğunu söylemek mümkün.

2018 Yılının Trend Rengi Ultra Viyole Ne Anlam Taşıyor?

Ultra Violet ya da Türkçe ifade etmek gerekirse Ultra Viyole kelime anlamı olarak, morötesi demek. Kısaltma olarak UV şeklinde geçen aslında UV ışınları olarak sıkça karşılaştığımız bu terim, şimdi renk olarak yeniden tanımlanıyor ve 2018’in favori rengi olarak gösteriliyor.

Ancak Pantone Renk Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Laurie Pressman; Ultra Viyolet renginin 2018 yılında trendlere öncülük etmekten daha ulvî bir görevi üstlendiğinin altını çiziyor ve “Bu renk, günümüzde ihtiyaç duyduğumuz gerçek şeylerin yansımasıdır.” ifadesini kullanıyor.

Ultra Viyole rengi, kozmosun gizemlerini, şu an bulunduğumuz yerin ötesindeki keşifleri, geniş ve sınırsız gecenin gökyüzünü, mümkün olanın simgesini işaret ediyor. Bize kendi dünyamızın ötesine geçme arzusunu aşılıyor.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

www.avensamobilya.com üzerinden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kapat