Dekorasyonda Altın Kurallar

Dekorasyon Kuralları

Renklerle aranız nasıl? Eğer binbir çeşit duvar boyası arasında kayboluyor, kumaş kartelasına bakarken işin içinden çıkamıyorsanız size çok basit bir kuraldan bahsedeceğiz. 60-30-10 oranı!

Sadece dekorasyonun değil; estetik görünen her şeyin temelinde bu denge var.  Mükemmel fotoğraf kadrajlarında, tarihe geçen edebi eserlerde, ünlü resimler, heykeller ve hatta çiçek aranjmanlarında bile… Klasik güzellik anlayışında; objenin alanda kapladığı yer, renk dağılımı ve materyal dengesi üçe bir kuralıyla şekilleniyor. İşte buradan yola çıkarak, dekorasyonun en önemli aşaması olan renk seçimlerinde hızlıca karar verebilirsiniz.

İlk olarak evin %60’ı için renginizi seçin! Genel atmosferin nasıl bir duygu yaratmasını istiyorsunuz? Rahat ve huzurlu pastel, natürel tonlar mı? Ferahlık veren beyaz ve bej mi? İddialı koyu gri, kırmızı ya da mor mu? Yoksa dinamik ve sıcak renkler mi? Seçtiğiniz ilk renk geniş alanlarda yer alacak, duvar boyası, zemin, halı ve büyük mobilyalar gibi…

İkinci adımda %30’luk renginiz var. Unutmayın, bu seçim %60’ta yer alan renginizi destekleyebilir ya da yeni bir karakter yaratabilir. Kullanacağınız alanlar; koltuk, masa, sehpa gibi evin en baskın noktaları. Yumuşak geçişler seviyorsanız, ton-sür-ton seçimler yapabilirsiniz. Ya da kontrast tonlarla zıtlık yaratabilirsiniz.

Ve sıra geldi, pastanın kremasına! %10’luk kısma kırlent, dekoratif obje gibi aksesuarlar da giriyor, pencere pervazı, masa ayağı, lambanın şapkası gibi ayrıntılar da…  Üçüncü renk seçimini, atmosfere biraz ışık, parıltı eklemek gibi düşünebilirsiniz. Küçük bir ipucu isterseniz; ilk iki renk birbirinin tonuysa burada daha koyu dokunuşlar olmalı; ama %30’luk kısımda vurucu bir kontrast oluşturduysanız bırakın detaylar sakin kalsın.

Bu vurgular ile mobilyanız daima sizin için iç açıcı bir hal almış olacaktır .

% 60 Pudra % 30 Ekruh % 10 Füme

% 60 Antrasit Gri % 30 Koyu Füme & 10 Ceviz

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

www.avensamobilya.com üzerinden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kapat